header banner
Default

Hafize Gaye Erkan kimdir, nereli ve kaç yaşında? Önceki görevleri nelerdi?


Table of Contents
  Hafize Gaye Erkan kimdir, kaç yaşında, nereli? Hafize Gaye Erkan önceki görevleri neler?

  29.11.2023 11:11Son Güncelleme:

  Mehmet Şimşek'in Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanmasının ardından Merkez Bankası'nın başına Hafize Gaye Erkan getirildi. ABD’de yaşayan ve “en genç finans profesörü” unvanını kazanan Erkan yurt dışında önemli bir finans kariyerine sahip. Merkez Bankası’na atanan ilk kadın başkan olan Dr. Hafize Gaye Erkan, ABD’de ‘Müthiş Türk Kızı’ olarak da biliniyor. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ise Bankacılık, Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanlığı'na (BDDK) atandı.

  HAFİZE GAYE ERKAN KİMDİR?

  Hafize Gaye Erkan, 1982 yılında İstanbul'da Elazığlı makine mühendisi bir baba ve matematik öğretmeni bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Erkan, İstanbul Erkek Lisesi'nden ikincilik ile mezun oldu ve üniversite sınavında derece yaparak 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümüne 26'ncı olarak girdi. Bölümünü birincilikle tamamladı ve ardından Princeton Üniversitesi'nden kabul edilerek yurt dışına taşındı. 

  Erkan’a aralarında Stanford, Princeton, Boston, Cornell, California'nın olduğu 9 üniversiteden burs teklifi geldi. Erkan, tercihini Princeton'dan yana kullandı. Böylece her yıl sadece 2 kişiye verilen 'Onursal doktora' bursu karşılığında Erkan, bir ev, ayda 3 bin 200 dolar cep harçlığı ve ABD Ulusal Bilim Vakfı'ndan araştırmaları için sınırsız bütçe imkânına sahip oldu.

  Princeton'da iki yıllık doktora programını bir yılda tamamlayan ilk öğrenci olma başarısını gösterdi. Bu sayede ülkedeki "en genç finans profesörü" unvanını elde etmiş oldu. Daha sonra Harvard Business School'da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesi'nde liderlik üzerine iki eğitim programını daha tamamladı.

  Hafize Gaye Erkan kimdir, kaç yaşında, nereli Hafize Gaye Erkan önceki görevleri nelerHafize Gaye Erkan, eğitimini tamamladığı Amerika Birleşik Devletleri'nde finans alanında çalışmaya başladı. Sektöre Princeton'daki eğitimini tamamlamasının ardından, aldığı teklif üzerine 2005 yılında Goldman Sachs'da başladı. Burada yaklaşık 9 yıl çalıştı ve ardından o dönem yaşadığı problemler yüzünden devlet idaresine geçmiş bir banka olan First Republic Bank'da yönetici olarak çalışmaya başladı. Çeşitli finans danışmanlığı şirketleri ve bir bankada üst düzey yöneticilik yaptı. Bazı ekonomi dergileri tarafından dikkat çeken genç ekonomistler arasında gösterildi.  

  Bankada başarılı bir kariyere imza attı ve bankanın fonlarının yaklaşık 10 kata kadar büyümesinde geniş rol oynadı. Bu sayede bankanın tepe yöneticilerinden biri konumuna geldi. Erkan ayrıca ABD merkezli mücevher şirketi Tiffany & Co.'da iki yıl yönetim kurulu üyeliği yaptı, halen daha küresel finans danışmanlığı şirketi Marsh McLennan'da yönetim kurulu üyesi olarak yer almaktadır.

  Hafize Gaye Erkan kimdir, kaç yaşında, nereli Hafize Gaye Erkan önceki görevleri neler

  Sources


  Article information

  Author: Karen Hardy

  Last Updated: 1702548004

  Views: 1061

  Rating: 4 / 5 (49 voted)

  Reviews: 99% of readers found this page helpful

  Author information

  Name: Karen Hardy

  Birthday: 1978-01-31

  Address: USNV Rowe, FPO AP 99041

  Phone: +4568277968779838

  Job: Article Writer

  Hobby: Knitting, DIY Electronics, Coffee Roasting, Tennis, Card Games, Gardening, Camping

  Introduction: My name is Karen Hardy, I am a treasured, Precious, venturesome, irreplaceable, Gifted, unreserved, Open person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.